Historia dawania prezentów
Trwają niezażegnane dyskusje na temat tego, czy przyjemniej prezenty jest otrzymywać, czy dawać.... my zaś jesteśmy zdania, że zarówno przyjmować jak i wręczać :-) Czy wiecie, skąd wzięła się tradycja wręczania upominków i kiedy została zapoczątkowana?
Skąd wzięła się ta tradycja?
Dawanie prezentów jest jedną z najstarszych tradycji ludzkich, sięgającą czasów poprzedzających zapisy historyczne. Antropolodzy uważają, że pierwsi ludzie wymieniali się darami, aby wzmocnić więzi społeczne i sojusze. Tymi wczesnymi prezentami były prawdopodobnie przedmioty praktyczne, takie jak żywność, narzędzia i broń, niezbędne do przetrwania. W czasach prehistorycznych dawanie prezentów było często powiązane z rytuałami i ceremoniami. Dowody archeologiczne sugerują, że starożytni ludzie chowali swoich zmarłych wraz z rzeczami osobistymi, co wskazuje, że prezenty były częścią obrzędów pogrzebowych. Praktyka ta podkreśla znaczenie prezentów w wyrażaniu szacunku i zapewnianiu zmarłemu dobrego samopoczucia w zaświatach. Wraz z ewolucją społeczeństw rosła także złożoność dawania prezentów. W starożytnych cywilizacjach, takich jak Egipt, Mezopotamia, Grecja i Rzym, darów używano do demonstrowania władzy, zawierania sojuszy i honorowania bóstw. Faraonowie wymieniali wyszukane podarunki, aby zabezpieczyć sojusze polityczne, podczas gdy zwykli ludzie ofiarowywali prezenty bogom i boginiom, aby zyskać przychylność lub ochronę.
Wręczanie prezentów to zwyczaj kultywowany od wielu lat. W Polsce to narodowa tradycja, zakorzeniona od dawien dawna. Zwłaszcza wręczania prezentów bożonarodzeniowych. To podobno Trzej Królowie jako pierwsi wręczyli Dzieciątku Podarki. Jednak czy to od tego się zaczęło? Prawdopodobnie nie, ponieważ przecież już wcześniej dokonywano obdarowywania. Wielcy władcy wysyłali podarki innym władcom, aby wyrazić swój szacunek. Bogaci obdarowywali swoje kochanki, aby były im przychylne i spełniały ich zachcianki. Rodzice szykowali posag dla swoich córek, który miał być podarunkiem dla przyszłego męża. Choć intencje były różne, łączyło je jedno – było to wręczenie dóbr materialnych, zaoferowanie usług czy też niewolników jako prezent dla kogoś, z kim mamy już relację lub z kim chcemy ją zainicjować.
Prawdopodobnym początkiem wręczania podarunków był, o dziwo, handel wymienny. Oczywiście nie w dzisiejszym, pełnym altruizmu rozumieniu, jednak i tam następowało wręczanie dóbr materialnych. Polegało ono jednak na wymianie. Ofiarodawca niemalże zawsze oczekiwał czegoś w zamian za podarunek.. Wtedy nieodwdzięczenie się podarkiem przez drugą stronę uznawało się za hańbę, a takie zachowania były karane.
Zaś początków wręczania prezentów dla najbliższych możemy z kolei doszukiwać się u Rzymian, dla których podarki były częścią obchodzenia Saturnaliów – rzymskiego święta.
Czy warto kontynuować tę tradycję?
Pozostaje pytanie, czy dawanie prezentów jest dobre? Czy potrzebnie wydajemy pieniądze na rzeczy, co do których nie zawsze jesteśmy pewni czy zostaną dobrze przyjęte, czy się spodobają? My mamy nadzieję, że tak jak my, Wy też nie macie co do tego wątpliwości. Oczywiście, że tak! W końcu to nie wartość materialna przedmiotu się liczy – prezent jest wyrażeniem ciepłych uczuć, pamięci o danej osobie, chęci by zyskała chwilę radości i uniesienia. Miejmy to zawsze na uwadze – zazwyczaj nieważne jest, ile zapłacimy. Ważniejsze, by prezent ucieszył obdarowanego, był odpowiednio dobrany lub spersonalizowany. To czas, jaki spędzimy na przemyśleniach dotyczących prezentu oraz na jego zakupie jest najważniejszy. Bo nasz czas to najpiękniejsze, co możemy podarować najbliższym.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog