Najpierw możniejsi wprowadzali wizerunków patronów, aby chroniły ich przed grzechem i przypominały w najcięższych momentach o wierze i modlitwie. Następnie ta tradycja rozprzestrzeniła się wśród wszystkich wierzących. Obecnie nie ma większych problemów, aby obrazy zakupić i powiesić na domowej ścianie.

Tak, aby przypominały o codziennej modlitwie i przykazaniach, ale także chroniły i przynosiły szczęście. Według naszych dziadków i pradziadków obraz na prezent ślubny był niezwykle ważnym elementem nowej drogi życia małżonków. W niektórych częściach naszego kraju nadal żywa jest stara tradycja obrazu na ślub w formie prezentu dla pary młodej. Niestety nie jest ona dla wielu znana, dlatego dzisiaj zapoznamy Was z tą piękną tradycją. 

 

Kto kupuje obraz dla pary młodej?

Zgodnie z tradycją obraz na ślub w formie prezentu kupuje matka panny młodej. Wręcza go jeszcze narzeczonym przed ślubem. Podczas samej ceremonii kościelnej zaś, obraz znajduje się niedaleko państwa młodych, aby ksiądz mógł go podczas mszy poświęcić. Po ceremonii para młoda może zabrać obraz na salę weselną i powiesić za swoimi krzesłami. Nie musi jednak tego robić. Najważniejsze w samej tradycji jest bowiem to, aby obraz zawisł w nowym domu państwa młodych, symbolizując wejście w nowy etap życia, przynosząc im szczęście, obfitość i wszelkie dobra od Boga. 

Czy ktoś inny z rodziny może kupić taki obraz? Według tradycji nie. Powinna być to matka panny młodej, jednak jak wiemy Bóg, może inaczej pokierować naszym losem i będzie to niemożliwe. W takiej sytuacji jak najbardziej matka chrzestna lub inna bliska ciocia może państwu młodym sprezentować taki obraz. Czy inni goście mogą kupić obraz na prezent ślubny? Również mogą, jednak warto, aby nie był to obraz święty. Chyba że nikomu to nie przeszkadza. Jednak nie będzie to w zgodzie z tradycją.

 

Jaki obraz dla pary młodej?

Mama panny młodej staje teraz przed wyborem. Jaki obrazek na ślub wybrać? W końcu obecnie sklepy z dewocjonaliami posiadają ogromną ofertę różnych wizerunków świętych. Tutaj również tradycja nieco to precyzuje. Ślub jako radosne wydarzenie, ma mieść ze sobą przyjemne wspomnienia. Podobnie z prezentami ślubnymi, zwłaszcza takim obrazem. Obraz na ślub prezent powinien więc przedstawiać radosny moment z Biblii. Tutaj jednak różnie bywa zależnie od tradycji rodzinnej. Według niektórych na obrazie powinna być Matka Boża z Dzieciątkiem na ręku, aby przynieść szczęście i radość w postaci dzieci. Według innych powinien być to wizerunek Matki Bożej Karmiącej, aby w domu młodej pary nigdy nie zabrakło jedzenia. Jeszcze inni mówią zaś o całej Świętej Rodzinie, to jest Matce Boskiej, Dzieciątku i św. Józefie. Obecnie zaś do wyboru są także wizerunków patronów rodzin. Oczywiście pierwszym patronem rodzin chrześcijańskich jest sama Maryja w otoczeniu aniołów, wnosząca światło do domu. Święty Józef uważany jest za patrona ojcostwa, jako Głowa Świętej Rodziny. Święta Anna i Joachim z Nazaretu, rodzice Maryi, święta Joanna Beretta Moll lub święty Tomasz, jeden z dwunastu apostołów, również są według tradycji chrześcijańskiej patronami małżeństwa. Najbezpieczniejszym wyborem, według tradycji, jest jednak obraz Świętej Rodziny.

 

Obraz Świętej Rodziny dla młodej pary.

 Najczęściej to właśnie obraz Świętej Rodziny jest prezentem ślubnym od matki panny młodej. Dlaczego taki wybór, a nie patroni małżeństw, czy sama Matka Boska z Dzieciątkiem? Wizerunek Świętej Rodziny dla młodej pary stanowi wzór tego, jak wygląda chrześcijańska rodzina. Przypomina o tradycyjnych wartościach rodzinnych, miłości rodzicielskiej względem dzieci oraz wzajemnym szacunku małżonków do siebie. Strzeże nowożeńców i błogosławi ich swoim ciepłem. Święta Rodzina powinna również patronować w modlitwach młodej pary o szczęśliwe poczęcie i narodziny pociech, a także ich zdrowe dorastanie. Dlatego też najlepiej, aby obraz dla młodej pary przedstawiał Matkę Boską, Dzieciątko i św. Józefa. 

 

Obraz na prezent ślubny.

Obrazek święty na ślub jako prezent to niezwykle ważna pamiątka tego ważnego dnia. Nie tylko nawiązuje ona do naszej tradycji chrześcijańskiej, ale też przypomina na co dzień o wartościach katolickich, modlitwie, przestrzeganiu przykazań i życiu w zgodzie z Bogiem. Według rodzinnych tradycji dodatkowo przynosi on szczęście, zapraszając do domu młodej pary światło i ciepło Świętej Rodziny, błogosławiąc im w przyszłej drodze. Obraz jako prezent ślubny to również kultywacja starej tradycji i oddanie szacunku względem przodków. W obecnym czasie to niezwykle ważne, aby pamiętać o zwyczajach. To bowiem te zwyczaje pochodzące z chrześcijańskiej wiary, pozwalają na większe zrozumienie starszych pokoleń, oddanie im szacunku i odnowienie rodzinnych nici zażyłości. To one również sprawiają, że niezależnie od okoliczności pamiętamy o swoim pochodzeniu, kulturze i wierze.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.